| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, Combline |
| Center Frequency: | 2350 MHz |
| Pass Band: | 1700 - 3000 MHz |
| Insertion Loss: | < = 1.0 dB |
| VSWR: | < 1.7 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 60 dBc from DC to 1400 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 40 dBc from 3300 MHz to 6000 MHz |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 60 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 14.3 Ounces |
| Height: | 1.00 " |
| Width: | 0.97 " |
| Length: | 4.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |