| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 3000 MHz |
| Pass Band: | 1975 - 4025 MHz |
| Insertion Loss: | 1.3 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 60 dB from DC to 1500 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 60 dB from 4500 MHz to 18000 MHz |
| Operating Temperature: | - 10 C to + 75 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Male |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.45 " |
| Width: | 1.00 " |
| Length: | 2.75 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |