| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 720 MHz |
| Pass Band: | 470 - 970 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.0 dB |
| Ripple and Flatness: | < +/- 0.1 dB |
| VSWR: | < 1.3 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 20 dBc at DC ; > 40 dBc at 6700 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 20 dBc at 200 MHz ; > 40 dBc at 8500 MHz |
| Group Delay Variation: | 0.5 nsec |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Storage Temperature: | - 55 °C to + 90 °C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.38 " |
| Width: | 0.38 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |