| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , Highpass/Lowpass |
| Center Frequency: | 8000 MHz |
| Pass Band: | 4000 - 12000 MHz |
| Insertion Loss: | < 3 dB |
| Ripple and Flatness: | < 0.8 dB |
| Return Loss: | 12 dB |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 40 dBc from 50 to 3000 ; > 20 dBc at 3400 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 20 dBc at 12600 ; > 30 dBc from 13200 to 20000 MHz |
| Continuous RF Power: | 0.10 W |
| Operating Temperature: | - 20 C to + 40 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Male/Male |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 2.0 Ounces nominal |
| Height: | 0.38 " |
| Width: | 0.65 " |
| Length: | 2.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |