| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, L/C |
| Center Frequency: | 1675 MHz |
| Pass Band: | 850 - 2500 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.5 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 3 dBc at 700 MHz ; > 10 dBc at 700 MHz ; > 40 dBc at 425 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 3 dBc at 2750 MHz ; > 10 dBc at 3000 MHz ; > 40 dBc at 5000 MHz |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 0.9 Ounces |
| Height: | 0.40 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 2.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |