| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, Highpass Filter/Lowpass Filter |
| Center Frequency: | 2500 MHz |
| Pass Band: | -500 - 5500 MHz |
| Insertion Loss: | < = 0.75 dB |
| VSWR: | < 1.7 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 40 dBc from DC to 550 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 40 dBc from 4450 MHz to 8000 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 55 C to + 85 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.38 " |
| Width: | 0.38 " |
| Length: | 2.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |