| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 510 MHz |
| Pass Band: | -470 - 1490 MHz |
| Insertion Loss: | < = 2.0 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 45 dBc |
| Rejection Lower Limit: | 10 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 1380 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 20 C to + 71 C |
| Storage Temperature: | -40° C to +85° C |
| Shock: | 30g, 11 msec Mil-Std-810C Method 516.2 ProcI |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.38 " |
| Width: | 0.38 " |
| Length: | 1.50 " |
| Detail: | Gross Leak level |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |