| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 610 MHz |
| Pass Band: | -410 - 1630 MHz |
| Insertion Loss: | = 1.0 dB |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 60 dBc |
| Rejection Lower Limit: | 10 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 1220 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | -40 C to +85 C |
| Storage Temperature: | -55 °C to +90 °C |
| Mounting: | Direct surface mount of housing/pins |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.40 " |
| Width: | 0.65 " |
| Length: | 2.40 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |