| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, Miniature, Microwave |
| Center Frequency: | 20000 MHz |
| Pass Band: | 19925 - 20075 MHz |
| Insertion Loss: | < 4.0 dB |
| Ripple and Flatness: | < 0.8 dB |
| Return Loss: | > 14 dB |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 40 dBc from DC to 19740 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 40 dBc frin 20260 MHz to 30000 MHz |
| Group Delay Variation: | 2.0 nsec |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 3.7 Ounces |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.72 " |
| Length: | 2.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |