| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, Combline, Integral Lowpass |
| Center Frequency: | 1905 MHz |
| Pass Band: | 1895 - 1915 MHz |
| Insertion Loss: | < = 6.0 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 80 dBc from DC to 1890 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 80 dBc from 1930 MHz to 6000 MHz |
| Continuous RF Power: | 3.00 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 60 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 1.75 " |
| Width: | 2.00 " |
| Length: | 6.75 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |