| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Narrowband Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 340 MHz |
| Pass Band: | 338 - 342 MHz |
| Insertion Loss: | > 6.0 dB |
| Return Loss: | 15 dB |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 15 dBc at 343.5 MHz |
| Continuous RF Power: | 40.00 W |
| Operating Temperature: | +15 C to +40 C |
| Storage Temperature: | -30 °C to +60 °C |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | White Epoxy Paint |
| Height: | 1.00 " |
| Width: | 1.50 " |
| Length: | 3.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |