| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, Microwave, 7 Pole |
| Center Frequency: | 2018 MHz |
| Pass Band: | 2010 - 2025 MHz |
| Insertion Loss: | < = 2.0 dB |
| Ripple and Flatness: | < = 1 dB |
| Return Loss: | > = 15 dB |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 70 dBc from DC to 1995 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 70 dBc from 2040 MHz to 3500 MHz |
| Continuous RF Power: | 100.00 W |
| Operating Temperature: | + 15 C to + 40 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | N-Type Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 1.75 " |
| Width: | 4.00 " |
| Length: | 8.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |