| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, Ceramic, PCB Mount |
| Center Frequency: | 500 MHz |
| Pass Band: | 488 - 512 MHz |
| Insertion Loss: | < 2.5 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 40 dBc at 400 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 40 dBc at 600 MHz |
| Continuous RF Power: | 0.50 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Mounting: | reflow soldering tabs at 220° C – 230° C at 10 sec max |
| Connectors: | RF Pads |
| Finish: | Silver Plated |
| Weight: | 0.1 Ounces |
| Height: | 0.28 " |
| Width: | 0.85 " |
| Length: | 0.56 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |