| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, Ceramic, PCB Mount, Miniature |
| Center Frequency: | 1440 MHz |
| Pass Band: | 1414 - 1466 MHz |
| Insertion Loss: | < 3.5 dB |
| VSWR: | < 1.75 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 30 dBc at 1360 MHz ; > = 40 dBc from 1120 MHz to 1280 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 30 dBc at 1520 MHz |
| Operating Temperature: | + 20 C to + 70 C |
| Height: | 0.20 " |
| Width: | 0.41 " |
| Length: | 0.65 " |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |