| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, Ceramic, 2 Pole |
| Center Frequency: | 1480 MHz |
| Pass Band: | 1460 - 1500 MHz |
| Insertion Loss: | < 2.0 dB |
| Ripple and Flatness: | < 0.4 dB |
| VSWR: | < 2.0 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 47 dBc at 1269.5 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 47 dBc at 1689.5 MHz |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 80 C |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Height: | 0.260 " |
| Width: | 0.484 " |
| Length: | 0.45 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |