| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, Ceramic |
| Center Frequency: | 1575 MHz |
| Pass Band: | 1565.4 - 1585.4 MHz |
| Insertion Loss: | < 0.7 dB |
| Ripple and Flatness: | < 0.5 dB |
| VSWR: | < 2.0 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 5 dBc at 1525.4 MHz ; > = 12 dBc at 1500.4 MHz ; > = 33 dBc at 1275.4 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 5 dBc at 1625.4 MHz ; > = 12 dBc at 1650.4 MHz ; > = 33 dBc at 1875.4 MHz |
| Group Delay Variation: | 3.0 nsec |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 110 C |
| Height: | 0.276 " |
| Width: | 0.748 " |
| Length: | 0.571 " |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |