| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, Sruface Mount |
| Center Frequency: | 1000 MHz |
| Bandwidth @ 3 dB: | 160 MHz |
| Pass Band: | 860 - 1140 MHz |
| Insertion Loss: | < 3.0 dB |
| Ripple and Flatness: | < 1.0 dB |
| VSWR: | < 1.4 :1 |
| Rejection Lower Limit: | > 50 dBc at 800 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 60 dBc at 1200 MHz |
| Group Delay Variation: | 5.0 nsec |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.25 " |
| Width: | 0.92 " |
| Length: | 0.42 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |