| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Surface Mount, Bandpass Filter, Ceramic |
| Center Frequency: | 1525 MHz |
| Pass Band: | 1400 - 1650 MHz |
| Insertion Loss: | < = 1.5 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 60 dBc from DC to 1000 MHz ; > = 25 dBc at 1300 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 60 dBc from 2500 MHz to 3400 MHz ; > = 20 dBc at 1800 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Mounting: | On PC Board |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.198 " |
| Width: | 0.561 " |
| Length: | 0.866 " |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |