| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , Ceramic |
| Center Frequency: | 4300 MHz |
| Pass Band: | 4260 - 4340 MHz |
| Insertion Loss: | < = 12 dB |
| VSWR: | 2 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 40 dBc at 4230 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 40 dBc at 4370 MHz |
| Operating Temperature: | - 20 C to + 60 C |
| Mounting: | On PC Board |
| Height: | 0.17 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.00 " |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |