| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, Surface Mount, L/C |
| Center Frequency: | 144 MHz |
| Pass Band: | 134 - 154 MHz |
| Insertion Loss: | < 16.0 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 35 dBc at 124 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 35 dBc at 164 MHz |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Connectors: | RF Pads |
| Height: | 0.25 " |
| Width: | 0.38 " |
| Length: | 0.75 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |