| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , SMD |
| Center Frequency: | 140 MHz |
| Pass Band: | 128 - 152 MHz |
| Insertion Loss: | 4 dB |
| VSWR: | < 14 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 10 dBc at 126 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 10 dBc at 154 MHz |
| Operating Temperature: | - 35 C to + 80 C |
| Connectors: | Custom/Other |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.25 " |
| Width: | 0.38 " |
| Length: | 0.75 " |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |