| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Diplexers |
| Center Frequency CH1: | 500 MHz |
| Center Frequency CH2: | 3550 MHz |
| Bandwidth CH1: | 1000.00 MHz |
| Bandwidth CH2: | 4900 MHz |
| Bandwidth at: | 1 dB |
| Passband CH1: | DC - 1000 MHz |
| Passband CH2: | 1100 - 6000 MHz |
| Insertion Loss: | 1.0 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection CH1: | 45 dBc from 1100 - 6000 MHz |
| Rejection CH2: | 45 dBc from DC - 1000 MHz |
| Continuous RF Power: | 5.00 W |
| Operating Temperature: | -40 C to +85 C |
| Storage Temperature: | -55 C to +90 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |