| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Pass Band: | 1000 - 3000 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.0 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection CH1: | > 40 dB from 300 MHz to 750 MHz |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Storage Temperature: | - 55 °C to + 90 °C |
| Mounting: | On PC Board |
| Height: | 0.295 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.00 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |