| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter |
| Pass Band: | 1000 - 6000 MHz |
| Insertion Loss: | < 1 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 30 dBc from 100 to 930 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Peak RF Power: | 4.0 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Storage Temperature: | - 55 °C to + 90 °C |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |