| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter, Microwave |
| Pass Band: | 2000 - 4000 MHz |
| Insertion Loss: | < 0.5 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 40 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC - 1400 MHz |
| Continuous RF Power: | 100.00 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 60 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | N-Type Female/Male |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 19.0 Ounces |
| Height: | 1.00 " |
| Width: | 1.00 " |
| Length: | 4.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |