| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter, High Power |
| Pass Band: | 2000 - 6000 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.0 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Rejection Lower Limit: | > 55 dBc from DC to 1700 MHz |
| Peak RF Power: | 1000 W |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 1.30 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |