| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter, Microwave, Miniature |
| Pass Band: | 2000 - 18000 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.0 dB |
| VSWR: | < 2 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 40 dBc from DC to 1500 MHz |
| Group Delay Variation: | 2.0 nsec |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 54 C to + 95 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Male |
| Finish: | Silver Plated |
| Weight: | 0.4 Ounces |
| Height: | 0.38 " |
| Width: | 0.38 " |
| Length: | 0.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |