| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Pass Band: | 3000 - 18000 MHz |
| Insertion Loss: | 2.0 dB at 3000MHz ; 1.4 dB |
| Ripple and Flatness: | 1 dB |
| VSWR: | 1.7 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 35 dBc from DC to 2700 MHz |
| Continuous RF Power: | 5.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 80 C |
| Storage Temperature: | - 55 °C to + 90 °C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.75 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |