| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Pass Band: | 4000 - 20000 MHz |
| Insertion Loss: | 1.5 dB |
| Return Loss: | 10 dB |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 25 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC - 3400 MHz |
| Continuous RF Power: | 5.00 W |
| Operating Temperature: | -40 C to +85 C |
| Storage Temperature: | -55 C to +90 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.60 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |