| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter |
| Pass Band: | 6000 - 8000 MHz |
| Insertion Loss: | < 3.0 dB |
| VSWR: | < 1.7 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 70 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC - 4500 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 80 C |
| Storage Temperature: | - 55 °C to + 90 °C |
| Mounting: | On PC Board |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.40 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |