| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter |
| Pass Band: | 6000 - 18000 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.0 dB |
| VSWR: | < 2.0 :1 |
| Rejection Lower Limit: | > 40 dBc at 5500 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Peak RF Power: | 4.0 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Storage Temperature: | - 55 °C to + 90 °C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Male |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.75 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |