| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter |
| Pass Band: | 7000 - 18000 MHz |
| Insertion Loss: | 1.8 dB |
| VSWR: | 2.0 :1 |
| Rejection Lower Limit: | > 50 dBc from DC to 6500 MHz |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.75 " |
| Length: | 1.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |