| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter |
| Pass Band: | 82 - 1000 MHz |
| Insertion Loss: | < 1 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 60 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC to 40 MHz |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | BNC Male/Male |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.8 " |
| Width: | 1.0 " |
| Length: | 3.5 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |