| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter |
| Pass Band: | 90 - 400 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.0 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 20 dBc at 55 MHz ; > 40 dBc from DC to 40 MHz |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Height: | 0.72 " |
| Width: | 0.72 " |
| Length: | 1.27 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |