| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter , L/C , 6 section |
| Pass Band: | 100.5 - 500 MHz |
| Ripple and Flatness: | 1 dB |
| Return Loss: | 3 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | 40 dBc (min) from DC � 89 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Storage Temperature: | -55 C to +90 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.75 " |
| Length: | 3.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |