| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter , High RF Power |
| Pass Band: | 100 - 550 MHz |
| Insertion Loss: | 0.5 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 90 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC - 75 MHz |
| Continuous RF Power: | 40.00 W |
| Peak RF Power: | 1 kW @ 100 msec RF Pulse, < 4% duty cycle W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 70 C |
| Mounting: | Through Holes in Body |
| Connectors: | N-Type Female/Male |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 1.50 " |
| Width: | 1.50 " |
| Length: | 10.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |