| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter |
| Pass Band: | 118 - 400 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.3 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 50 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC - 108 MHz |
| Continuous RF Power: | 25.00 W |
| Operating Temperature: | -25 C to +85 C |
| Storage Temperature: | -55 °C to +125 °C |
| Mounting: | Through Holes in Body |
| Connectors: | N-Type Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 1.55 " |
| Width: | 1.50 " |
| Length: | 8.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |