| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter |
| Pass Band: | 12700 - 27100 MHz |
| Insertion Loss: | < 2 dB |
| VSWR: | < 2 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 36 dBc |
| Rejection Lower Limit: | at 10700 MHz |
| Continuous RF Power: | 0.10 W |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | Unfinished |
| Weight: | 4.8 Ounces nominal |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.75 " |
| Length: | 3.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |