| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Pass Band: | 13750 - 18000 MHz |
| Insertion Loss: | < = 1.5 dB |
| VSWR: | < = 1.7 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection CH1: | < = 50 dBc from 8000 MHz to 120000 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Storage Temperature: | - 55 °C to + 90 °C |
| Mounting: | On PC Board |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.25 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |