| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Pass Band: | 140 - 500 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.5 dB |
| Ripple and Flatness: | < = 1.0 dB |
| VSWR: | < = 1.7 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 40 dBc from DC to 122 MHz |
| Continuous RF Power: | 50.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 80 C |
| Storage Temperature: | - 55 °C to + 90 °C |
| Mounting: | Through Holes in Body |
| Connectors: | N-Type Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 1.55 " |
| Width: | 1.50 " |
| Length: | 10.0 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |