| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter |
| Pass Band: | 14000 - 18000 MHz |
| Insertion Loss: | < = 1.5 dB |
| VSWR: | 2 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 60 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC to 11900 MHz |
| Operating Temperature: | - 55 C to + 85 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | 0.018" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Weight: | 25 grams nominal |
| Height: | 0.275 " |
| Width: | 0.500 " |
| Length: | 1.625 " |
| Package Type: | Drop-in |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |