| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter, Microwave, Miniature |
| Pass Band: | 18000 - 32000 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.0 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 50 dBc from DC to 100 MHz |
| Continuous RF Power: | 0.40 W |
| Connectors: | 2.92mm Female/Male |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 1.0 oz. |
| Height: | 0.375 " |
| Width: | 0.375 " |
| Length: | 0.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |