| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter, Surface Mount |
| Center Frequency: | 20 MHz |
| Pass Band: | 19 - 21 MHz |
| Insertion Loss: | < = 3.0 dB |
| Return Loss: | > = 17 dB |
| Rejection Lower Limit: | > = 70 dBc from DC to 2 MHz ; > = 23 dBc at 16 MHz |
| Group Delay Variation: | 60.0 nsec |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 70 C |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.25 " |
| Width: | 0.38 " |
| Length: | 0.55 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |