| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter |
| Pass Band: | 1276 - 3000 MHz |
| Insertion Loss: | 1.5 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 45 dBc |
| Rejection Lower Limit: | 100 to 1093 MHz |
| Cut Off: | 3dB = 1215 (min) MHz |
| Continuous RF Power: | 20.00 W |
| Peak RF Power: | 500 W |
| Operating Temperature: | - 35 C to + 70 C |
| Mounting: | Through Holes in Body |
| Connectors: | N-Type Male/Male |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 1.0 " |
| Width: | 1.0 " |
| Length: | 4.5 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |