| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter |
| Pass Band: | 1300 - 15000 MHz |
| Insertion Loss: | 0.5 dB |
| Return Loss: | > = 12 dB |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 40 dBc at 1090 ; > = 60 dBc at 1040 ; > = 80 dBc from DC to 990 MHz |
| Continuous RF Power: | 25.00 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 60 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 1.9 Ounces nominal |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.75 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |