| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter, L/C |
| Pass Band: | 1600 - 6000 MHz |
| Insertion Loss: | < 3.0 dB |
| Ripple and Flatness: | < = 1.0 dB |
| VSWR: | < = 1.5 :1 |
| Rejection Lower Limit: | > 50 dB from DC to 950 MHz |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 70 C |
| Mounting: | Through Holes in Body |
| Connectors: | N-Type Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 1.00 " |
| Width: | 1.00 " |
| Length: | 2.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |