| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Pass Band: | 1650 - 1730 MHz |
| Insertion Loss: | < = 2.0 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 25 dBc at 1575 MHz ; > = 28 dBc from 1610 MHz to 1620 MHz |
| Continuous RF Power: | 2.00 W |
| Operating Temperature: | - 20 C to + 70 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 3 ounces max |
| Height: | 0.75 " |
| Width: | 1.25 " |
| Length: | 2.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |