| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter |
| Pass Band: | 1700 - 12750 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.5 dB |
| Return Loss: | 10 dB |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 30 dB from DC to 1000 MHz |
| Continuous RF Power: | 5 W |
| Operating Temperature: | + 15 C to + 45 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 2.2 Ounces |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.88 " |
| Length: | 1.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |