| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter, Miniature, L/C |
| Pass Band: | 1700 - 18000 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.2 dB |
| VSWR: | < 2.0 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 20 dB nominal at 1326 MHz ; = 40 dB nominal at 1224 MHz ; > 60 dB from DC to 1020 MHz |
| Continuous RF Power: | 2.00 W |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.38 " |
| Width: | 0.38 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |