| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | High Pass |
| Description: | Highpass Filter |
| Pass Band: | 23400 - 29600 MHz |
| Insertion Loss: | 2 (max) dB |
| VSWR: | 2.25 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 30 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC to 19000 MHz |
| Continuous RF Power: | 0.10 W |
| Operating Temperature: | - 20 C to + 60 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 1.0 Ounces |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 0.65 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |